Napelemes rendszerek az elektroszmog forrásaként.

A napelemes rendszerek ( különböző frekvenciatartományokban bocsátanak ki elektromos és mágneses teret. A szakirodalmi kutatás, valamint az elméleti és meteorológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy a napelemes rendszerek emissziós értékei az ICNIRP ajánlásainak, így a magyar és az európai szabályzásnak is megfelelnek. Ennek persze nem nehéz megfelelni, talán fontosabb, hogy megfelelő szerelés esetén a sokkal szigorúbb, épületbiológiai (SBM-2015) szabványnak is megfeleljenek!

Mire kell figyelni?

A napelemes áramtermelő rendszerek különböző frekvenciatartományokban bocsátanak ki elektromos és mágneses teret. 

Milyen egységekben jön létre sugárzás?

  1. Az egyenáramot előállító egység, ahol a fény elektromos energiává alakul, egyenáramok és egyenfeszültségek forrása, és ezért elektro- és magnetosztatikus mezőket hoznak létre, statikusan feltöltődnek, ezért a technológiai előírásoknak megfelelően egységenként földelendők.
  2. Az inverter, alacsony és nagyfrekvenciás sugárzás forrása.
  3. Az inverter és a közüzemi áramforráshoz való csatlakozási pont között, váltakozó áramú elektromos és mágneses mezők keletkeznek. A technológia okán, a működés során tranziensek, az 50 Hz-es hálózati áram frekvenciájának egészszámú többszörösei is megjelennek, mint felharmonikusok.

Sugárzási szintek minősítése:

  • A szakirodalmi kutatások, azt mutatják, hogy a napelemes rendszerek emissziós értékei a nem ionizáló sugárzás elleni védelemről szóló ajánlás emissziós határértékeihez képest alacsonyak.  
  • A napelemes rendszerek éjszaka nem sugároznak.
  • Kis odafigyeléssel az épületbiológiai szabvány emissziós határértékeinek is megfelelnek.

Az emisszió hogyan csökkenthető:

A napelemes rendszerek nem ionizáló sugárzása az alábbi intézkedésekkel csökkenthető , függetlenül a határérték-megfontolásától:

  • Egyenáramú (DC) oldalon: a pozitív és negatív vezetők közel legyenek egymáshoz egymáshoz,  
  • Az inverternél: A nagyfrekvenciás sugárzásnak való kitettség alacsony szinten tartható, ha megfelelő távolságot tartunk az inverter és az emberek között. Néhány méter után már aligha állapítható meg az inverter hatása.
  • Váltakozó áramú (AC) oldalon: a fázisoptimalizálás érdekében a kivitelezők törekszenek arra, hogy fázis és nulla vezetők, a többvezetős kábelek használatánál, egymáshoz közel fussanak. Ezáltal csökkenthető a váltakozó áram hatására keletkező mágneses erőtér nagysága.

Földelés kiemelt fontosságú!

Minden egységet a technológiai előírások szerint földelni kell, különböző okokból. A megfelelő földelés hiánya egyebek mellett jelentősen megnövelheti a lakásba jutó alacsonyfrekvenciás elektromos erőtér nagyságát. A nagy felületű földeletlen berendezések a környezetből igen sok elektromos töltést tudnak összegyűjteni és levezetni a lakótérbe. Ez a kockázat emelkedik, ha középfeszülségű, jellemzően 20 KV-os távvezeték van az épület közelében.

Ugyancsak a földelés megfelelő kiépítésével bizonyos mértékig tovább csökkenthető az elektromos tér akkor is, ha mobil átjátszó adó mikrohullámú sugárzásával is kell számolni, tekintve, hogy ez a sugárzás meghatározott elektromágneses kölcsönhatások folytán, gerjesztett elektromos erőteret hoz létre a szerkezetekben, vezetőkben.

Egészséges alvásért továbbiak:

Similar Posts