Elektroszmog források – Vasúti felsővezetékek sugárzása
A felsővezeték-rendszerek mágneses tere idővel nagy ingadozásoknak van kitéve. A gyorsuló vagy fékező mozdonyok növelik az áram áramlását, ami a mágneses tér növekedéséhez vezet. Minél több vonat közlekedik egy vonalon, annál nagyobb az elektrostressz.
Az elektromos vonatok egyenárammal vagy váltakozó árammal közlekednek. A legtöbb vonat váltakozó árammal közlekedik, melynek frekvenciája 16,7 vagy 50 Hertz (Hz) E vasutak érintkezési vonalai ilyen frekvenciájú elektromos és mágneses teret hoznak létre, és a nem ionizáló sugárzás elleni védelemről szóló rendelet (ICNIRP) hatálya alá tartoznak.
Az épületbiológiai elektroszmog-mérésre alkalmazottműszerek külön figyelik és értékelik a 16,7 Hertz frekvenciát. Magyarországon a vasúti villamos felsővezeték villamos-energia ellátása 25 000 V, 50 Hz-es feszültséggel történik, ami a műszerek alapbeállításával vizsgálható.
Erős időbeli ingadozások a mágneses térben
Mivel az érintkező vezetékekben az áramerősség nem mindig azonos sebességgel folyik, a vasúti rendszerek közelében lévő mágneses mezők az időben jelentős ingadozásokat mutatnak. Amikor a mozdonyok és a motorkocsik fékezéskor felgyorsulnak vagy áramot táplálnak vissza a hálózatba, megnő az áramerősség, és ezzel együtt a mágneses tér is. A mozdonyoknak nagyobb teljesítményre van szükségük emelkedőn vagy nehéz tehervonat vontatásakor is.
Az áramot jellemzően 25-30 km-es távokon táplálják be a felsővezetékbe. Ha egy betáplálási szakaszon nem közlekedik vonat két betáplálási pont között, en lesz áram folyás. Így nem jön létre mágneses tér. Amikor azonban a vonatok közlekednek, a mágneses tér a vonatokat meghajtó teljes (tálált) pályaszakaszon jelen van. A vasútvonal melletti terepi terhelés az adott ellátási szakasz forgalmának nagyságától, a vonatok pillanatnyi helyzetétől és a vontatójárművek ingadozó teljesítményigényétől függően változik.
Mekkora a mágneses tér átlaga a vasúti pálya mellett?
A mágneses tér egy kétvágányú vonalon a vonal közepétől 10 méter távolságra mérve: A terhelés a forgalom nagyságától függően változik. Ha nincsenek vonatok, nincs mágneses erőtér-kibocsátás sem. A 24 órás átlagérték nagyjából 0,4 µT (mikrotesla) azaz 400 nT (nanotesla) körül jellemző.
Megjegyzés:
Figyelemmel kell lenni arra, hogy az átlagértékben a 0 nT és a 800 nT értékek is szerepelne. A lakásvásárlás előtt álló érzékeny emberek a ezt a körülményt is vegyék figyelembe döntés előtt.