Elektroszmog mérés – szakszerűen
A környezetünkben található elektronikai eszközök növekvő száma miatt a kis- és nagyfrekvenciás mezőkből származó sugárterhelés is folyamatosan növekszik. Ha szeretné megtudni, mennyire befolyásolja egészségét az elektromos és mágneses mező, valamint az elektromágneses sugárzás, nem kerülheti el az elektroszmog mérést. Ebből a cikkből megtudhatja, hogyan és mivel történik a mérés és hogy mire kell figyelni a mérés során.
Mi az elektroszmog?
Az elektroszmog (vagy: e-szmog) a környezetünkben a technikailag generált alacsony frekvenciás mágneses és elektromos mezők, valamint az elektromágneses sugárzások összességének köznyelvi jelölése. Az elektroszmog mindenütt mérhető, ahol áram folyik vagy feszültség keletkezik, vagy rádiójeleket, például WLAN-t, bluetooth-t, rádiókommunikációt vagy egyéb célú rádióhullámokat használnak.
Az elektroszmog sugárzás általában ( vs. következő bekezdés ES, EHS ) érzékszervekkel nem észlelhető.
Az elektroszmog “láthatóvá” tételéhez ezért megfelelő eszközökre, mérőműszerekre van szükség. Mivel különböző fizikai jelenségekről van szó, az elektroszmog mérésénél különbséget kell tenni az alacsony frekvenciájú elektromos és mágneses mezők és a nagyfrekvenciás elektromágneses terek (rádiófrekvenciás sugárzások) között. A sugárzások fizikai jellemzőihez illeszkedő műszerekre van szükség, melyek csak az adott dedikált frekvenca-spektrum mérésére alkalmasak. “Univerzális eszközök”, Appok…stb. nem tartoznak ezek közé.
Miért van értelme az elektroszmog mérésének?
Ha tudni akarjuk, hogy adott helyen és időben milyen elektromos, mágneses erőtérnek vagy elektromágneses sugárzásnak vagyunk kitéve, és ezek ellen tenni akarunk, a mérés semmivel nem helyettesíthető. Ez az elektroszmog elleni védekezés legelső feltétele.
Minél nagyobb sugárterhelés éri az embert, minél hosszabb ideig, annál nagyobb az esély, hogy a szervezet az elektrostresszre egyre jobban kiérzékenyedjen és tüneteket produkáljon. Ha a tüneteket nem veszik komolyan, később az immunrendszer tovább gyengülve nem képes feladatát megfelelően ellátni és különböző betegségek megjelenésével tudatja, hogy védekezésre van szükség.
A Németországi Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal szerint a lakosság csaknem 2 százaléka elektorszmog-érzékenynek nevezi magát. Joggal feltételezhető, hogy más országokban is hasonló az arány.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
Az elektroszmog- érzékenyek (ES) és elektroszmog-túlérzékenyek (EHS) elektromos vagy elektromágneses sugárzás hatására jellemzően érezhetnek:
- gyakran fejfájást
- alvászavarokat
- szédülést vagy fülzúgást
- szívfrekvencia változást
- reomatikusnak tünő fájdalmakat
- bőrpanaszokat
- hiperaktivitást
- kipihenhetetlen fáradtságot
- izzadást
- éjszakai ébredéseket ( hajnaltájt )…
- depressziót
- megmagyarázhatatlan szorongást
és még sok mást is tapasztalnak, amelyek hozzájárulhatnak az életminőség jelentős csökkenéséhez.
Az elektroszmog vizsgálatára milyen dedikált készülékek állnak rendelkezésre?
Egy az alacsony frekvenciájú mágneses és elektromos tér ( 50 Hz és felharmonikusai 100 kHz-ig ) mérésére szolgál, és két nagyfrekvenciás mérőeszköz, a teljes spektrum egészen 6 GHz-ig történő vizsgálatához szükséges. A magasabb sávba tartoznak egyebek mellett az 5G mobilátjátszók, a routerek, gyermekőrök, “okos eszközök”… 5GHz-es sávjai.
Mit mérünk alacsony frekvenciájú mérőeszközökkel?
A lakáson belül számtalan forrás van, amelynek elektroszmog kibocsátása jelentős lehet. Ezért szükség van a házban lévő elektromos vezetékek és a hozzájuk kapcsolódó elektromos berendezések által kibocsátott kisfrekvenciás elektromos és mágneses mezők mérésére. Ebben az összefüggésben említendők
- a mágneses mezők – azok, amelyek akkor keletkeznek, amikor egy eszközt bekapcsolnak és áram folyik;
- az elektromos erőtér– akkor is megjelenik, ha nem folyik áram a vezetőben, de csatlakozik a hálózathoz. Az így megjelenő elektromos erőtér korrelációt mutat a földelés (szerelés) minőségével.
Ezek a műszerek mérik a transzformátorok, a magasfeszültségű ( 110-750 KV ) villamos távvezetékek, a középfeszültségű ( 10-15-20 KV ) vezetékek, háztartások ellátását szolgáló (400 – 230 V) légvezetékek, vagy földkábelek mágneses és elektromos terének erősségét is…
A lakáson belüli villamos szerelés hiányosságai miatt keletkező alacsony frekvenciájú elektromos erőtér, összevetve a mágneses térrel egyesek által kevésbé veszélyesnek tartott, de éjjel-nappal jelen van és így kiegyenlíti a “hátrányt”. Vizsgálata elsőrendű fontosságú.
Nagyfrekvenciás mérőeszközök
A nagyfrekvenciás mérőműszereket mindenhol használják, ahol nagyfrekvenciás elektromágneses terek mérésére van szükség (napjainkban) egészen 6 GHz-ig. Nagyfrekvenciás sugárzást bocsátanak ki például a mobil átjátszó adók, radarok, WIFI-t használó berendezések, routerek, egyéb WLAN eszközök, vezeték nélküli DECT telefonok, okostelefonok és mikrohullámú sütők, bluetooth eszközök…
A nagyfrekvenciás sugárzás nem gömb vagy palást szimmetrikus az adóhoz képest. Irányított karakterisztikájú antennái vízszintes és függőleges irányszöggel, nyaláboltan továbbítják a jeleket. Ugyanaz az antenna egyik helyen nagy erőteret hoz létre a helyi viszonyoktól is függően, néhány tized fokkal arrébb, már nem biztos, hogy problémát jelent.
Ezekből az antennákból azonban magyjából minden irányba kerülnek példányok. Így ránézésre nem feltétlen lehet megállapítani, hogy az adott antenna a lakásban gondot jelentő mértékű teljesítménysűrűséget hoz e létre, vagy sem. Méréssel lehet csak megállapítani, hogy milyen az erőtér nagysága, az milyen forrásból származik, átszivárog-e a falakon, vagy csak a nyílászárókon keresztül kerülnek be, a bejövő jel milyen interferencia “hegyeket” vagy “völgyeket” hoz létre … A mérési eredmények alapján választhatók ki a legjobb megoldási lehetőségek..
Hogyan működik az elektroszmog mérés? Lépésről lépésre.
Ha elektroszmog méréshez épületbiológiai vizsgálatokhoz készült dedikált mérőműszerekre van szükség. Nem érdemes olcsó kombinált készülékeket vásárolni, mivel ezek nem adnak olyan megbízható eredményt, amire támaszkodni lehetne. Az „applikációk” pedig semmire sem jók.
Mérés Menete – aktivistáknak
A.) Nagyfrekvenciás elektroszmog mérése (HF analizátorral)
- A nagyfrekvenciás elektroszmog mérésére két lépésben kerül sor. Mivel a műszerek rendkívül érzékenyek és az SBM 2015 szokványnak megfelelően vannak kalibrálva, a mérés minősége és fizikai törvényszerűségek miatt, a nagyfrekvenciás spektrum két nagy egységének [az alsó sáv (800 MHz – 2400 MHz) és a felső sáv ( 2400 – 6000 MHz )] vizsgálata, külön dedikált mérőműszerrel történik. A mérőkkel különböző lehetséges funkciókat használhatunk. Attól függően, hogy a teljes jelet vagy csak az impulzusos részt kívánunk mérni, kiválasztásra kerül „Teljes” vagy az „Impulzus” beállítást. A „Jel” funkcióval meghatározható az átlagos RMS érték vagy a legmagasabb csúcs. Az épületbiológiai méréseknél mindig a csúcsértéket („Csúcs”) vesszük figyelembe, így ez is a standard beállítása a műszereknek.
- Maga a mérés seprő kézmozdulattal történik, fekvő nyolcas alakban, mivel a nagyfrekvenciás elektromágneses sugárzás függőlegesen vagy vízszintesen polarizálódik. Mérők és a logper antennák úgy vannak beállítva, hogy automatikusan mérjék a függőleges sugárzást, amikor a kijelző párhuzamos a talajjal. A vízszintes rész méréséhez rendszeres időközönként 90°-kal el kell fordítani a mérőt. Így aztán bejárjuk a teljes lakóterületet, hogy először meghatározzuk az elektroszmognak leginkább kitett régiókat.
- Ezt követően összevetjük a mért értékeket az SBM-2015 szokvány ajánlásaival és a hivatalos határértékekkel. A mért értékek minimumát és maximumát meghatározzuk.
- Ha szeretnénk megkülönböztetést tenni a sugárforrások között, ebben a készülék hangelemző elektronikáját vesszük igénybe, mivel ez a hangmodulátor más-más hangot bocsát ki attól függően, hogy milyen domináns sugárzást, például egy router kibocsátását mérünk-e, vagy egy mobil telefont, vagy akár egy bluetooth eszközt…
B.) Alacsony frekvenciájú elektroszmog mérése (LF analizátorral)
a) Mágneses tér vizsgálata
- Az alacsony frekvenciájú analizátorainkhoz nincs szükség antennára. Először a választókapcsolót „M” állásba a mágneses fluxus sűrűség mérését végezzük el. A ilyenkor nem szükséges a készüléket földelni vagy testhez közel vinni.
- Ezek az épületbiológiailag kalibrált un. egy tekercses műszer módot ad arra, hogy a sugárforrást a lehető legpontosabban behatároljuk. A műszert a méréshez 3+1 irányban végzett “söpréssel” mozgatjuk és figyeljük az indukció változásának tendenciáját.
- Meghatározzuk a minimum és maximum értékeket nT (nano Tesla) mértékegységben. A mért értékektől függően mérést, akár többször is megismételhetjük, hogy lássuk az erőtér-változás tendenciáit az időbeli lefolyás függvényében.
- Vannak tapasztalati értékek, amelyek a nagy számok törvénye alapján elegendőek arra, hogy a minimum és maximum értékek megjelenjenek a műszer kijelzőjén. A kapott értékek súlyozott átlaga jelentheti az átlagos expozíciót.
- Csak az értékel elemzése alapján alakítható ki megalapozott álláspont a védekezés legjobb módjait illetően. A legjobb és legtöbbször javasolható eljárás a sugárforrástól való távolság növelése a szükséges mértékig. Az alacsony frekvenciás mágneses tér csak ritkán árnyékolható. Az árnyékolásra használható nagy permeabilitású anyagok nagyon drágák és ritkán érik meg a ráfordítást.
b) Elektromos tér vizsgálata
- Ezt követően megvizsgáljuk a helyiséget elektromos erőtér tekintetében, a műszer váltókapcsolójának „E” állásba helyezésével. Két lehetőség van az elektromos térerősség mérésére.
- A mérő földelése javasolt a váltakozó elektromos mezők forrásainak megtalálásához. Erre nincs mindig lehetőség, de magát a mérés pontosságát is zavarná egy nem megfelelő földelés. Ez elég gyakori. Ha nem érhető el megbízható földelés, vagy rendszeres mérések esetén a vizsgálat földelése nélkül történik.
- Ebben az esetben az épületbiológiai mérésekre meghatározott skálát kell használni az értékeléshez.
- Az elektromos erőtér mérésénél, igyekszünk a mérőt a lehető legközelebb tartani a testünkhöz.
- A mérőt, a mágneses fluxus vizsgálathoz hasonlóan 3+1 irányba el kell forgatni. Különösen azokon a helyeken kell mérni, ahol hosszú időt töltenek az emberek hálószoba, dolgozószoba stb. A mérési eredmények értékelése a mágneses térnél írottak szerint történik, azzal a különbséggel, hogy
- nincs ok arra, hogy a mérést többször ismételjük, mert az elektromos erőtér feszültség (és földelés) függő, ezért stabil, nem változik az időben külső behatás nélkül
- árnyékolható
- adott esetben földelés-szerelés-javítással orvosolható
C.)A forrás megtalálása
Ha a sugárszennyezés forrása nem egyértelmű, a sugárzás forrásának pontos meghatározása szükséges. Az egyes potenciális elektroszmog források ideiglenes áramtalanítása közelebb visz a megoldáshoz. Például a biztosítékdoboz áramellátásának kikapcsolásával vagy a WiFi-routerek kikapcsolásával általában közvetlenül meghatározhatjuk a forrást. Ha a sugárzási szint ezután is túl magas, az ok, a lakóterületen kívül van. Ilyenek lehetnek például a regionális adóantennák, vagy a szomszéd WLAN-hálózata, WiFi eszköze, vagy DECT telefonja.
Megoldási javaslat – példa
A sugárzási szintek és sugárforrások meghatározása után elsősorban eszköz nélküli megoldásokat javaslunk.
- Ennek alapja a sugárforrások kiiktatása vagy a sugárzási szintjének csökkentése,
- ha ez nem megy a távolság növelésére vonatkozó javaslat,
- Szükség esetén a fizikai törvényszerűségeknek megfelelő professzionalista árnyékolási megoldásokra teszünk alternatív javaslatokat. Hangsúlyozzuk, hogy semmilyen gyártó vagy forgalmazó céggel semmilyen üzleti kapcsolatban nem állunk, javaslataink független értékelés eredményei.
Placebo „megoldások”
Ugyancsak jelezni szükséges e helyen is, hogy a fizikai tudományokkal ellentétes, mesékre és placebó hatásra építő “megoldásokkal” , még említés szintjén sem foglalkozunk, mert már pusztán az említésük is túlértékelné őket. Ezeket el kell felejteni!
Egy példa egy megoldásra:
Nézzünk egy egyszerű példát. Tegyük fel azt a gyakori esetet, amikor a műszer méréshatárát meghaladó teljesítménysűrűség mérhető az íróasztalnál egy rosszul elhelyezett router és egy nem célszerűen összeállított helyi hálózat miatt.
Állapot leírás:
- A router és egy laptop az íróasztalon a nappaliban,
- WIFI-n csatlakoznak,
- A router 2,4 GHz és 5 GHz-es sávokon sugároz (ez a szokásos gyári / vagy szolgáltatói beállítás),
- A router 2,4 GHz-es hálózatához egy 2. laptop és telefonok csatlakoznak.
- A router 5 GHz-es hálózatához csatlakozik egy TV. A család a Netflix és You Tube streamig szolgáltatást használja.
Ez nagyjából egy tipikus helyzet.
Célok:
- legyen internet,
- a router ossza a netet a telefonok és a számítógépek felé,
- a Netflixet, You Tubot stb. nézhessék a TV-n,
- Ne kelljen szétverni a lakást…
- legyen kisebb a sugárzás
Egy megoldási javaslat:
- A routert áthelyezzük a (lapos) TV mögé. Ezzel az íróasztalnál mért sugárzás mindkét sávon kb. 1/10-ed részére csökkenhet. Lehet, hogy ez elég, lehet, hogy nem. Meg kell mérni. Ha még mindig több száz µW/m2-t kapunk, tovább kell csökkenteni.
- A router egy-egy LAN portját szükséges méretű kábellel összekötjük az asztali laptoppal illetve a TV-vel. A kábel kapcsolat létesítésével rendszerint a WIFI modulok lekapcsolódnak – ha nem, manuálisan megoldható. A WIFI 5 GHz-es sávját lekapcsoljuk, kábelkapcsolat lép a helyére. Így megszűnik a TV, az asztali gép és a router 5 GHz-es WIFI sugárzása ! A routernél ezt a 4. pont alapján lehet megoldani. Mérés, ha megfelelő értéket kapunk, akkor kész, ha nem tovább csökkentjük megfelelő módon.
- Szükség esetén a router teljesítménye, ill. antennái tovább optimalizálhatók.
- A második laptop és a telefonok a 2,4 GHz-es sávon továbbra is változatlan módon kapcsolódnak az internethez. Ezért az az 5 GHz-es hálózat megszüntethető a router szoftveres konzolján (IP címén) keresztül.
Megjegyzés:
A streamingnél, a WIFI kapcsolat lecserélése kábelesre jó megoldás. Amellett, hogy jelentősen csökkenti a sugárzást, minőség javulást is jelent a kábeles, gigabites internet elérés ( sávszélesség / sebesség növekedés ) lehetősége miatt.
Eredmény:
Minden követelmény kielégítve, azonos, illetve a streaming esetén gyorsabb internetelérés, mint korábban. A kritikus területen 90-99 százalékkal kisebb sugárzás, mint az “átrendezés” előtt !
Milyen határértékek vonatkoznak az elektroszmog mérésére?
Sajnos napjainkban a jogszabályok kizárólag az elektromos és elektromágneses sugárzás hőhatását alkalmazzák a határértékek meghatározására, ami annak köszönhető, hogy ez különösen könnyen mérhető. A jogszabály azt feltételezi, hogy az ember csak akkor van veszélyben, ha egy testrésze (pl. az agya) 1 °C-nál nagyobb mértékben emelkedik meg az elektromágneses sugárzás hatására.
Sok orvos, épületbiológus és tudós de a józan ész számára is egyértelmű, hogy törvényi korlátok „nem mennek elég messzire” ez egészség óvása terén. Ha valaki védeni szeretné a saját vagy családja egészségét kénytelen az épületbiológiai irányelvek felé nyúlni és az „épületbiológiai méréstechnika szabványát” követni.
Íme néhány példa az elektromos (volt per méter (V/m), mágneses (nano Tesla (nT)) és elektromágneses terek irányértékeire (teljesítménysűrűség mikro watt per négyzetméterben (µW/m²)).
Értékelési útmutató az épületbiológiai méréstechnika szabványa szerint:
Kép
Táblázat
Következtetés: Elektroszmog mérés – saját kezűleg is elvégezhető!?
Kellő szakértelemmel és megfelelő műszerekkel igen. A műszereket meg lehet vásárolni, de a szakértelem a tanult ismeretekre és a tapasztalatokra alapozódik. A villamosipari szakismeret és a tapasztalatok nélkül nem javasolható, hogy valaki maga lásson hozzá a feladatmegoldáshoz, beszerezve egy elég költséges műszerparkot.
Legyen szó WLAN-ról, mobilrádióról, mobiltelefonról vagy mikrohullámú sütőről, távvezetékről…az elektroszmog elleni védekezéshez pontos adatokkal kell rendelkezzünk a sugárterhelés nagyságáról, jellemzőiről és forrásairól. Rendelkeznünk kell az épületbiológiai szabványnak megfelelően kalibrált mérőműszerekkel és a szakszerűen elvégzett elektroszmog mérés eredményével.
Evolúciónk során még soha nem voltunk kitéve ilyen nagy mennyiségű elektromos és mágneses mezőnek és elektromágneses sugárzásnak.
Ha meg akarja védeni magát, vagy tudni szeretné, hogy éppen melyik sugárzás éri Önt és családtagjait, hívjon akár most!