Mi is valójában az elektroszmog – és mi a probléma vele?

A köznyelvi elektroszmog tehát az embert adott helyen és időben érő, különböző frekvenciájú, különböző fizikai tulajdonságú elektromos- és mágneses mezők valamint elektromágneses hullámok, sugárzások keveréke és összessége. A modern élet nélkülözhetetlen része a hálózati elektromos áram és a mobilkommunikáció használata stb. használata. Senki nem akarja ezt megszüntetni, de arra érdemes ügyelni, hogy mekkora az elektroszmognak való kitettség nagysága.

Az elektroszmoghoz ugyanis, az emberiség millió éves evolúciója során nem tudott akklimatizálódni, hiszen a valóban komoly problémát jelentő, különböző frekvenciájú és tulajdonságú váltakozó elektromágneses erőterekhez és sugárzásokhoz, az utóbbi mintegy 100 évben kellett volna hozzászoknia. Ez nem jött össze!

Az elektroszmog káros az egészségre? 

Az expozíció mértékétől függ, hogy igen vagy nem, illetve mennyire igen. Ennek mérőszámait ismerni kell, a kérdés konkrét megválaszolásához. Ehhez épületbiológiai mérésekre alkalmas műszerekkel, a különböző frekvenciákon elektroszmog mérést kell végezni, az eredményeket ki kell értékelni és ha probléma esetén, a megoldásra javaslatot kell adni. Ez a folyamat semmivel nem helyettesíthető. Hogyan történik az elektroszmog mérés – szakszerűen?

Az elektroszmognak való kitettség meghatározásánál, a védekezés módjainak megállapításánál, egyidejűleg számolni kell a közvetlen elektromos és mágneses mezők, az elektromos és mágneses váltakozó erőterek, valamint a nagyfrekvenciás vagy rádiófrekvenciás elektromágneses hullámok hatásainak összességével, függetlenül attól, hogy azok külső vagy belső forrásból származnak.

Mire van szükség a méréshez?

A különböző frekvenciájú elektromágneses mezők méréséhez különböző műszaki feltételeknek megfelelő, a mérendő villamos paraméterekhez illeszkedő dedikált mérőeszközökre van szükség. Olyan épületbiológiailag értékelhető mérési eredményt adó mérőműszer, ami „mindenre jó” nincs.

Hogyan osztályozhatjuk frekvencia szerint az elektromágneses hatásokat, és ezek, hogyan hatnak a szervezetre?

Alacsony frekvenciás erőtereket: 

Az alacsony frekvenciát tekintve (50 Hz) alap frekvencián a készülékeknek különbséget kell tenni a változó elektromos és mágneses mezők között, de a kilohertzes tartományt is tudni  kell vizsgálni, a hálózati áram növekvő „szennyeződése” az un. “piszkos áram” egyre gyakoribb megjelenése miatt. 

Alacsony frekvencián változó elektromos és a mágneses mezőt külön-külön kell figyelembe venni.

Mágneses erőtér

Amikor alacsony frekvenciájú mágneses mezők hatnak az emberre, elektromos mezők és áramok keletkeznek a szervezetben. Ezek ismét kölcsönhatásba lépnek a test saját elektromos mezőivel és áramaival. 

Elektromos erőtér

Nem csak a mágnes kölcsönhatás fennállása esetén, hanem önálló forrásból is származhat. Az alacsony frekvenciájú elektromos mezők befolyásolják a test felületén, azaz a bőrön jelentkező elektromos töltést és szintén “túlvezérlik” a szervezet idegáramait, sejtkommunikációját, az agyban és azon kívül is.  

Nagyfrekvenciás elektromágneses sugárzásokat:

Növekvő frekvenciákon az elektromos és mágneses erőtér már nem jelenik meg önállóan. Elektromágneses erővonalak egy kellően magas frekvencián leválnak a vezetőről, majd elektromágneses sugárzásként terjednek a térben. Oszcilloszkópon nézve, a  nagyfrekvenciás sugárzásnak mindig van egymásra merőleges elektromos és és mágneses komponense. Ezeket nem külön-külön, hanem mindig együtt vizsgáljuk erre alkalmas célműszerrel.

10 körülmény, ami befolyásolja az elektroszmog emberi szervezetre gyakorolt hatását?  

  1. Az elektroszmog intenzitása,
  2. A kitettség intenzitásának változása, 
  3. A sugárforrás távolsága, 
  4. Az emberi test és a sugárforrás közti tereptárgyak jellemzői, 
  5. A test anatómiai jellemzői a mező irányához viszonyítva, 
  6. A testszövet összetétele ( kisgyermekek testszövete, többszörös sugármennyiséget nyel el, mint egy felnőtté !!! A kockázat is többszörös!
  7. Az expozíció időtartama, 
  8. A test földelése,
  9. Nagyfrekvenciás sugárzásnál a moduláció típusa (analóg vs. digitális) 
  10. Személyes érzékenység  ( Electromagnetic hypersensitivity ) [https://www.who.int/teams/environment-climate-change-and-health/radiation-and-health/non-ionizing/electromagnetic-hypersensitivity]

A határértékek megállapításáról

Az emberre és más biológiai rendszerekre gyakorolt hatásként a hangsúly (a kodifikált határértékek terén – sajnos) a elektromágneses sugárzás hőhatásán van. 

A dipólus molekulák és a szabad töltéshordozók időszakos gerjesztése súrlódást okoz a mozgó molekulák/töltések között, és így hő keletkezik a szövetben, így például az emberi agyszövetben is. Sajnos a határértékek az ICNIRP ajánlás szerinti megfogalmazásakor, ebből a hőhatásból indulnak ki. Hozzáteszem, hogy hőhatása van az alacsony frekvenciás villamos energiának is, és a határértékek tekintetében a kiindulási pont ugyanaz az ICNIRP ajánlás, mint itt …

Amíg ez nem változik, addig az emberek „csak” saját és családjuk egészséges környezetének biztosítása érdekében tehetnek valamit – saját otthonuk keretein belül. A szolgáltatók, a sugárzásra vonatkozó panasz esetén nyugodtan rángathatják a vállukat, mert a kodifikált határértéken belül van minden esetben a sugárzási szint, amit nem lépnek át. Az épületbiológiai határértékeket persze többszörösen túlléphetik, de annak rájuk nézve semmilyen következménye nincs.

Hosszú távú egészségügyi hatások hivatalos elismerése hiányzik

Megfigyelhető azonban, és tudományos körök sem vitatják azt a tényt, – ami a rádiófrekvenciás tartományban is igaz – hogy nem csak azonnali termikus hatásnak vannak az emberek kitéve, hanem jelentősek az elektromágneses sugárzások hosszú távú egészségügyi hatásai is, amelyek skálája a fejfájástól akár a legsúlyosabb betegségekig terjedhet.

A hosszú távú hatásokat az épületbiológia kutatja

A lakosság körében – jogosan – egyre nagyobb hangsúlyt kap az épületbiológiai irányelvekben megfogalmazott határértékeknek való megfelelés szükségessége, melyek sokkal szigorúbbak, mint az un. hivatalos határétékek.

Kutatások – egészségügyi aggodalmak

Az „elektroszmog”, vagyis az elektromágneses sugárzás témája rendkívül összetett kérdés, amelyet nem lehet egyszerűen két mellékmondattal elvetni. Számos tudományos és orvosi tanulmány foglalkozik az elektroszmog emberi szervezetre és egészségre gyakorolt hatásaival is. Kutatási szempontok pl.:

  • A világszerte kiterjedt kutatásokat folytató szakemberek lelkiismeretes munkája következtében létrejött tanulmányok is azt mutatják, hogy az elektromágneses, így a  rádiófrekvenciás sugárzás is befolyásolhatja többek között a vér-agy gátat és számos más létfontosságú biológiai folyamatot. 
  • Más tanulmányok arra utalnak, hogy a nagyfrekvenciás elektromágneses sugárzásnövekedést serkentő hatással lehet bizonyos daganatos sejtekre. Ebben a kutatásban kiemelkedő szerepet töltenek be a német épületbiológusok. Német nyelven. Bővebben. [https://baubiologie.de/]
  • A Nemzetközi Rákkutató Szervezet, az IARC [https://gco.iarc.fr/] a nem termikus hatásokat illetően végzett tudományos kutatásainak eredményei alapján  WHO  [https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/electromagnetic-fields-and-public-health-mobile-phones] úgy fogalmaz, hogy “Nagyrészt ezekre az adatokra alapozva az IARC a rádiófrekvenciás elektromágneses tereket az emberre potenciálisan rákkeltőnek minősítette (2B csoport). Ezt a kategóriát akkor használják, ha az ok-okozati összefüggést hitelesnek tekintik, de ha a véletlen, torzítás vagy összezavarás nem zárható ki ésszerűen”. 
  • Az alacsony frekvenciájú mágneses tér fenti besorolása, már korábban megtörtént epidemiológiai vizsgálatok alapján.

7 pont, amivel, egyetértenek az elektromágneses sugárzások hosszú távú hatásairól világszerte készült tanulmányok szerzői: 

  1. Megváltozik a sejtek kalciumion metabolizmusa, 
  2. Szignifikánsan növekszik a kromoszóma eltérések, a DNS szál sérülések száma, 
  3. Növekszik a sejtek degeneratív átalakulása,
  4. Csökken az alvás hormon, a melatonin szintje,
  5. Csökken a szerotonin szint, növekszik a depresszió,
  6. Növekszik az onkogén aktivitás, 
  7. Az immunrendszer meggyengül.

Az elektroszmog amellett, hogy potenciális rákkeltő és teratogenikus!

A teratogenikus szó jelentése az, hogy olyan anyagok vagy tényezők, amelyek rendellenességeket okozhatnak a magzat fejlődésében. Például bizonyos gyógyszerek is teratogenikusak lehetnek, ahogy az elektroszmog is, bizonyos terhelési szint esetén.

Külső ritmizáló jelként túlvezérli az élő szervezetet irányító finom biológiai működés elektromos jeleit, befolyásolva az agyműködést, a légzést, a szívritmust a vérkeringést, a vér fizikai összetételét. Megzavarja a sejtek információ cseréjét és ezáltal magát a normális osztódási folyamatot is. 

A legtöbb elektroszmog- érzékeny vagy túlérzékeny ember számára elviselhetetlen életminőség romlást jelent az elektroszmog terhelés önmagában, az onkogenetikus hatások nélkül is, ezek között első helyen kell említeni a különböző alvászavarokat, álmatlanságot.

Az elektroszmognak való kitettség kockázatai az alvás alatt hatványozottak

Az első probléma pont az, hogy magát az alvást lehetetleníti el az elektromágneses terhelés. Az alvás hiánya pedig tovább gyengíti az immunrendszert… Az immunrendszer meggyengülése pedig számos betegség előidézője lehet. Circulus vitiosus !

Hogyan csökkentsük azonnal a kockázatot otthon

  • A jelentős elektroszmog sugárzásnak kitett területet lehetőleg kerülni kell, a hosszabb tartózkodásra alkalmas területeket körültekintő mérés útján érdemes megkeresni illetve a tehermentesítésüket megtervezni. 
  • Fontos, hogy legalább az alvás helyén, még viszonylag kisebb intenzitású elektroszmog esetén se kerüljön az ember feje, felsőteste az elektroszmog zónába! Bővebben: [https://www.radiesztezia.net/elektroszmog-hatasa-betegsegek.html]
  • Minél nagyobb a távolság a sugárforrástól, annál kisebb a kitettség és az egészségügyi kockázat mértéke. Ha figyelembe vesszük, hogy a térerő, a forrástól való távolság négyzetével – köbével fordított arányban csökken, könnyen belátható, hogy általában mindig van mozgástér a megfelelő területek megtalálásához vagy a hatékony védekezési módok kialakításához. 

Következtetés:

Természetesen a betegségek megállapítása és okainak meghatározása és kezelése orvosi feladat, az itt felsorolásra kerülő összefüggések csak tájékoztató jellegűek és egyes kutatások megállapításait szedik rendszerbe. Minden betegség gyanúja esetén fel kell keresni az orvost.

A nagy- és kisfrekvenciás elektromos sugárterhelés – „elektroszmog” – láthatatlan, szagtalan, de mérhető! Így mindenki bizonyosságot szerezhet az egyénileg fennálló elektromágneses expozíciós helyzetről, a kitettség kockázatának megítéléséről. A sugárzások elleni védekezés legelső pontja a megfelelő műszerekkel, szakértelemmel végzett elektroszmog vizsgálat. Ilyen műszerek a német Gigahertz Solutions által gyártott és forgalmazott műszereink.

Egészséges alvásért továbbiak:

Similar Posts